Kachlový sporák s pohledem do ohně
Asi před rokem a půl jsme uskutečnili další z našich realizací, a to kachlový sporák s ležením. Kuchyňský sporák, který se nachází v domku nedaleko Plzně, pomáhá majitelům stavení jak s vařením a pečením, vytápěním, tak i s utvářením idylické atmosféry příbytku.
Kachlový sporák a kam se hodí
Obecně se kachlový sporák primárně používá na tepelnou úpravu potravin. Pokud proto nad takovou realizací uvažujete, nejprve si odpovězte na otázku, jestli chcete opravdu sporák k vaření, anebo hledáte spíš něco na vytopení vašeho příbytku. Sporák má totiž malé topeniště, takže je nutné přikládat častěji a udržovat oheň. Na druhou stranu jídlo takto uvařené chutná opravdu výborně. Pokud je vaším snem topidlo, do kterého přiložíte jednou dvakrát denně, nestyďte se zeptat vašeho kamnáře – určitě vám rád zodpoví výhody a nevýhody jednotlivých topidel.
Dispozice kachlového sporáku
Naši zákazníci u Plzně mají přesně to, o čem snili. Sporák, na kterém každý den vaří a díky kterému si mohou vytopit ležení. Tento sporák disponuje kobkou s troubou na pečení. Vpravo od kobky se nachází ocelová plotna se sporákovou hrazdou, pod kobkou najdete niku na dřevo a nakonec vlevo od kobky je zabudovaný kovový dřevník. My tvar sporáku hodnotíme jako klasický až tradiční – co myslíte vy?
Kování sporáku je od italské firmy Pertinger. Tato firma z Jižního Tyrolska má bohatou historii, jelikož její původ sahá až do roku 1937, kdy byla založena. Už od svého vzniku se orientuje na výrobu kuchyňských sporáků na dřevo. Během skoro devíti dekád stihla změnit výrobní materiál, a to smalt za nerez, vylepšit funkčnost produktů, rozšířit své produktové řady a v neposlední řadě se rozrostla o nové pracovníky. Zárukou kvality však není pouze mnohaletá tradice, ale i zázemí rodinné firmy.
Romantický pohled do ohně
Jak jsme už zmínili výše, kování kamen je nerezové, což naopak může vytvářet moderní dojem. Ten podtrhují prosklená dvířka topeniště a současně trouby, díky čemuž si majitelé mohou vychutnávat uklidňující pohled do ohně. Orientace velkého topeniště s prosklenými dvířky je směrem k jídelnímu stolu, takže o ničím nerušenou podívanou nepřijde ani návštěva. Pertinger nabízí dvě velikosti topenišť – jedno menší a druhé větší. U této realizace se jednalo právě o topeniště větší, které uspokojí i velmi náročného uživatele.
Kachlový sporák a jeho estetická stránka
Primární vzhled tvoří hladké keramické kachle a vysoká a nízká římsa od firmy K&K Poker Bechyně. Kachle jsou vyvedeny v petrolejové glazuře, která díky lesku vytváří plasticitu kamen. Nedílnou součástí je i ležení ve štukovém provedení, které je zaklopené ruční cihelnou dlažbou. Ta pochází z cihelny Bratronice, se kterou spolupracujeme již několik let.
V Bratronicích je k dispozici několik formátů cihelné dlažby ve vysoké kvalitě, tím pádem je vždy z čeho vybírat. Nám se osvědčily rozměry 20×20 cm, které používáme na naše projekty nejčastěji. Za zmínku také stojí, že si cihelnou dlažbu impregnujeme, aby její údržba byla snadnější. Dlažba se časem ošoupe a získá tak krásnou rustikální podobu. Když není zrovna co péct, majitelé přepnou klapku do tahu a teplo tak odchází do ležení, které se díky tomu krásně nahřeje.
Sečteno a podtrženo. Kachlový sporák s kobkou, nikou na dřevo a ocelovou plotnou se postaral o tradiční vzezření kuchyně, nicméně nerezové kování a prosklená dvířka mu propůjčují moderní a svěží dojem. To vše zvýrazňuje petrolejová glazura. Jsme moc rádi, že jsme se mohli přijet podívat na to, jak se našim zákazníkům bydlí a jak jim naše kamna zpříjemňují domácí pohodu. Brali byste taky taková?
Zajímá vás něco z našich předchozích realizací sporáků nebo kamen? Pokud ano, určitě navštivte náš Facebook, kde najdete inspiraci třeba pro váš budoucí sporák. A pokud se nás na něco chcete zeptat nebo si domluvit realizaci, kontaktujte nás ZDE.