ÚvodDetail článku
24.10.2023

Sporák na dřevo Pertinger

Další realizace kamen Pertinger tentokrát proběhla na Táborsku. Majitelé stavení si přáli sporák na dřevo, na kterém budou moci vařit. Současně ale vyjádřili přání mít i vyhřívané ležení, které podtrhne útulnou atmosféru kuchyně. A jak dopadl výsledek?

Kamna na dřevo Pertinger
Kamna na dřevo Pertinger.

Stolový sporák na dřevo Pertinger

Majitelé zvolili kuchyňský sporák k obestavbě BSH 100 XL, jehož rozměry jsou 1000 x 600 x 850 mm (výška sporáku je vždy dle přání zákazníka). Plotna na vaření je maximálně prostorná a pojme několik hrnců. Umístění trouby může být jak vlevo, tak vpravo – čistě podle vašich preferencí.

Díky proskleným dvířkům si majitelé mohou užívat uklidňující pohled do ohně. Navíc teplo z topeniště můžete díky klapce nasměrovat buďto do trouby, anebo do ležení. Výsledkem tak mohou být voňavé buchty či pohoda “za pecí”.

Sporák s ležením Pertinger.
Sporák s ležením Pertinger.
Kuchyňský sporák, který je určen pro vaření na dřevě.
Kuchyňský sporák, který je určen pro vaření na dřevě.

Sporák Pertinger a jeho vzhled

Námi realizovaný sporák na Táborsku je obestavěný kachlemi z Bechyně. Ty jsou v hladkém provedení a bílé glazuře s názvem Krakele. Tato glazura vzniká poměrně zajímavým způsobem: na kachel se nanese světlá glazura a následně se vypálí. Ještě za tepla se do haarrissu vtírá inkoust, který se do něj zapustí, takže výsledný vzhled působí rustikálním dojmem. Polička za sporákem je pak zaklopena nízkou římsou. Jak bývá u našich realizací zvykem, ležení pokrývá ruční cihelná dlažba z Bratronic. Pro štukové plochy jsme zvolili bílou pohledovou stěrku Fresco od firmy Ortner.

Obecně je sporák Pertinger k obestavbě dostupný ve třech variantách vzhledu, a to Panorama s průhlednými dvířky, Trend – model z nerezu a Dekor, kde si vzor můžete zvolit na míru. Plotna je ocelová. Tvar i materiál obestavby závisí na vašem přání. Co třeba červený kachel, jako tomu bylo v Pardubickém kraji?

Teplý vzduch můžete pustit buďto do trouby, anebo do ležení.
Spaliny můžete pustit buďto do trouby, anebo do ležení.
Ruční cihelná dlažba z Bratronic.
Ruční cihelná dlažba z Bratronic.

Sporák na dřevo dva v jednom

Kachlový kuchyňský sporák s kobkou a ležením, který jsme stavěli nedaleko Plzně, je příkladem podobné realizace jako té na Táborsku. Kombinace sporáku na dřevo a vyhřívaného ležení je totiž poměrně oblíbená varianta, a proto se v našem portfoliu objevuje častěji. Devízou stavby z Plzeňska je kombinace moderního vzhledu sporákového kování (které je nerezové) a k tomu do kontrastu tradiční vzezření kachlů.

Proto, pokud máte vizi, jak by vaše kamna měla vypadat, nebojte se ozvat – ani kombinace moderního a tradičního, anebo třeba stavba na míru nejsou problém!

Zajímá vás něco z našich předchozích realizací sporáků nebo kamen? Pokud ano, určitě navštivte náš Facebook, kde najdete inspiraci třeba pro váš budoucí sporák. A pokud se nás na něco chcete zeptat nebo si domluvit realizaci, kontaktujte nás ZDE.