ÚvodDetail článku
11.09.2023

Sporák Pertinger doma u kamnářů

Je libo kávu nebo čaj? Jste zváni! Foto zdroj: Jihočeské kamnářství
Je libo kávu nebo čaj? Jste zváni! Foto zdroj: Jihočeské kamnářství/Miloš Vatrt
Příjemná večerní atmosféra... právě uvařený čaj a káva, vlažné muffiny, praskající oheň... i to jsou kuchyňská kamna Pertinger. Foto zdroj: Jihočeské kamnářství
Příjemná večerní atmosféra… právě uvařený čaj a káva, vlažné muffiny, praskající oheň… i to jsou kuchyňská kamna Pertinger. Foto zdroj: Jihočeské kamnářství/Miloš Vatrt

Jak jste si mohli všimnout v tomto článku, myslíme si, že by bylo zvláštní kamna a sporáky prodávat, ale sami je nemít. Z toho důvodu doma máme jak těžká kachlová kamna s ležením, tak kuchyňský sporák! V našem případě se jedná o sporák na dřevo Pertinger model Ökoalpin 70BU XL. Čím si nás nejen tento sporák, ale celkově značka Pertinger získali? Důvodů je několik.

Sporák Pertinger Ökoalpin 70BU XL

Čím se vyznačuje model, který najdete u nás doma? Jedná se o volně stojící kamna Pertinger, která kombinují sporák a troubu. Trouba je rozměrově druhá největší a topeniště dokonce největší, které u Pertingera najdete. My jsme nadšení z poměru velikosti trouby a místa, které zabírá sporák – to je bezkonkurenční.

Trouba je k dispozici hned pod topeništěm a její součástí je vestavěný teploměr, pečicí plech a rošt. Model 70BU XL dokonce disponuje i osvětlením trouby a jedním párem teleskopických výsuvů. U jiných modelů je možné cokoliv doobjednat.

Šířka a hloubka kamen jsou 70 cm a 60 cm, což jsou také rozměry naší kuchyňské linky. Do té jde zabudovat sporák s odstupem 3 mm od vedlejších skříněk. To je možné zásluhou provětraného rámu plotny. Jestli si sporák zabudujete, nebo necháte stát volně, je jen na vás. Další výhodou je nastavitelnost výšky kamen, a to od 85 cm do 91 cm. Není ale problém si výšku nechat udělat na míru přesně podle vašich požadavků.

Kamna na dřevo Ökoalpin 70BU XL v provedení nerez a černá zabudovaná do moderní kuchyňské linky. Foto zdroj: Jihočeské kamnářství
Kamna na dřevo Ökoalpin 70BU XL v provedení nerez a černá zabudovaná do moderní kuchyňské linky. Foto zdroj: Jihočeské kamnářství

Přetvořte si Pertingera podle vlastních potřeb

Jak jsme zmínili výše, daný model neznamená totožné proporce a součásti. I když kamna využívají výhod sériové výroby, současně jsou zhotovena na míru a maximálně individualizovaná. Je proto jen na vás, jaký budete preferovat vzhled, výšku nebo barvu kamen.

Naší volbou byla standardní výroba se sporákovou hrazdou v čele. Také jsme vsadili na klasickou černou na bocích a pod troubou, dále máme nerezový rámeček kolem topeniště a trouby. Naši zákazníci si mimochodem oblíbili i červenou variantu v kombinaci s nerezem. Chybu ale rozhodně neuděláte ani s celonerezovým sporákem, který působí velmi nadčasově. 

Napojení na komín je individuální, ale v okamžiku objednávky už musíte mít jasno, jaké bude. Možnosti jsou vzadu, z boků, ale i přes plotnu. Celkem je k dispozici 8 variant napojení. Vždy záleží na potencialitě místa a přání majitelů.

Volně stojící sporák Pertinger

Model Ökoalpin 70BU XL patří do série volně stojících kamen, které doplňují kamna k obestavbě, kamna na zakázku, kamna teplovodní a kamna pro gastro provozy. O těch si můžete přečíst i tady.

Volně stojící kamna si vás získají, ať už preferujete modernější, anebo tradiční styl. Moderní a trendy styl najdete právě u řady Ökoalpin a naopak na klasický až tradiční vzhled vsází řada s názvem Vintage. U obou se můžete těšit na výhody spojené s využitím biotopeniště, což znamená čisté hoření s vysokou účinností. Obě řady poskytují velkou škálu individualizace kamen, a to přesně podle vašich požadavků.

My to s Pertingerem táhneme už pár let a rozhodně tohoto spojení nelitujeme. Především oceňujeme zpracování a funkce kamen, ale také variabilitu a přizpůsobivost, díky čemuž se kamna stala nedílnou součástí našeho života, a to jak pracovního, tak soukromého. Více o firmě Pertinger se můžete dozvědět zde.

Zajímá vás něco z našich předchozích realizací sporáků nebo kamen? Pokud ano, určitě navštivte náš Facebook, kde najdete inspiraci třeba pro vaše budoucí kamna. A pokud se nás na něco chcete zeptat nebo si domluvit realizaci kamen, kontaktujte nás.

Za fotografie děkujeme Miloš Vatrt.