I když se díky našim realizacím podíváme po celé ČR, ne tak často se stává, že bychom zavítali do Pardubického kraje. A byla to radost dvojitá, protože jsme zde mohli vyhotovit stolový sporák Pertinger s velmi netypickým červeným kachlem. Jaké jsou ale parametry sporáku a co od něj majitelé mohou očekávat?
Stolový sporák aneb topeniště k obestavbě
Člověk, který se nepohybuje mezi kamnáři, si na první pohled nemusí být jistý, jak se vlastně takový sporák dostane do kuchyně. Je to jeden díl už zhotovený v celku? Nebo se jedná o více částí složených do sebe? A jaké jsou pak jednotlivé komponenty? Nejdůležitějším, ale ne jediným dílem stavby je topeniště k obestavbě.
Naši zákazníci vybrali model 100 XL Bausatz. Jedná se o jeden z větších sporáků značky Pertinger. Zabírá celkovou plochu o rozměrech 1000 x 600 mm, samotná plotna po odečtení šíře rámu má pak 850 x 460 mm. Tam už se pár pořádných hrnců bez problémů vejde. Výšku sporáku si určí zákazník sám tak, aby mu vyhovovala.
Jakou variantu byste brali vy?
Základním pravidlem je, že topeniště sedí na podstavci. Ten vám kamnář buďto vystaví nebo ho objedná přímo od výrobce. Zákazník má k dispozici několik variant podstavců s různými tvary nik. Pro lepší orientaci můžeme říct, že firma Pertinger nabízí dva základní typy, a to se zavíracím zásobníkem na dřevo, anebo bez. U této realizace můžete vidět podstavec ve tvaru lomeného oblouku a bez zásobníku na dřevo.
Finální vzhled je pak dán faktem, zda je sporák jen obezděný nebo obložený kachlí. Jak je patrné, při této realizaci se majitelé přiklonili k variantě obložení, takže kamnům dali spíš tradiční a venkovský vzhled. Co byste naopak řekli na modernější vzhled kamen, jejichž barva ladí do slonové kosti?
Stolový sporák jako funkční i estetické řešení
Je dobré zmínit, že i když vám sporák příjemně přitopí, jeho hlavní úloha je vaření, tedy tepelná úprava potravin. Stolový sporák má malé topeniště, proto je nutné přikládat často a udržovat oheň. Z toho důvodu je důležité vědět, zda chcete vařit na ohni, anebo hledáte topidlo, kam přiložíte dvakrát denně. Nebojte se na nás obrátit, rádi vám v této otázce pomůžeme.
Ale zpět k realizaci na Pardubicku. Dvířka topeniště i trouby jsou v černém provedení a konkrétně u topeniště jsou i prosklená. V tomto případě tedy jde o model Panorama. Pertinger nabízí další dvě varianty vzhledu, které je ale možné individuálně modifikovat. Jedná se o varianty Trend, kde jsou dvířka topeniště v nerezové oceli, anebo Dekor, pro kterou platí vlastní výběr vzhledu dvířek.
Další volitelný komponent je sporáková hrazda. V tomto případě je jak na pravém boku, tak v čele kamen. Není ale problém mít hrazdu jen z jedné strany, anebo ji nemít vůbec. Napojení do komína je zadním vývodem a tento systém chrání patent. Topeniště k obestavbě mají pět možností připojení ke komínu. Zvolenou variantu připojení je však nutné zadat v okamžiku objednávky. V místě, které je natočené ke zdi, má pak sporák šedou pohledovou stěrku.
Netradiční červená
Jak už bylo zmíněno výše, při této realizaci jsme k obkladu použili kachle v odvážné červené glazuře. Glazura je nejčastější povrchová úprava kachlů. Jedná se o tenký sklovitý povlak, který má několik funkcí, a to hlavně zvýšení pevnosti kachlů, zaplnění povrchových pórů a vylepšení estetické hodnoty.
Co říkáte na tento sporák a výslednou realizaci? Jak byste si jej individualizovali vy? My oceňujeme nejen výsledek stavby, ale i umístění v bytě. Majitelé si sporák nechali postavit v místnosti, která slouží jako kuchyně a obývací pokoj současně. Sporák je pak od kuchyně oddělený příčkou, nicméně stále dobře dostupný. Výhodou je pohled do ohně přímo ze sedačky obývacího pokoje.
Zajímá vás něco z našich předchozích realizací sporáků nebo kamen? Pokud ano, určitě navštivte náš Facebook, kde najdete inspiraci třeba pro vaše budoucí kamna. A pokud se nás na něco chcete zeptat nebo si domluvit realizaci kamen, kontaktujte nás.